Systemy operacyjne na servery.

Wyróżniamy dwa główne systemy operacyjne Linux i Unix w których są wykonywane rożnego rodzaju projekty. Linux sam w sobie to technicznie jedynie jądro systemu. Powstał dzięki Linusowi Torvaldsowi i oparty jest na Publicznej Licencji GNU. Linux może być rozpowszechniany oraz używany bez żadnych opłat , mimo iż Linus Torvalds posiada prawa majątkowe w stosunku do jądra, Linux może być modyfikowany i sprzedawany dla zysku, można to zrobić jedynie w ramach licencji GNU.
Wyróżniamy różnego rodzaju projekty :

Redhat http://www.redhat.com
Mandrake http://www.linux-mandrake.com
Debian http://www.debian.com
Slackware http://www.slackware.com
Suse Linux http://www.suse.com

Unix system operacyjny który narodził się prawie 30 lat temu w instytucie Bell Laboratories należącym do AT&T. Pokrótce pisze historię systemów BSD:
Jedną z grup badawczych UNIXA AT&T była grupa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w skrócie z angielskiego CSRG czyli Grupa Badawcza Systemów Komputerowych , która używała UNIX'a jako systemu badawczego, oraz w ramach projektu badawczego DARPA i rozwoju i zastosowania protokołów APRANET, który ostatecznie przyjął nazwę TCP/IP stając się szkieletem dzisiejszej sieci Internet. Wprowadzone zmiany miały tak duży zakres , więc wśród użytkowników UNIX'a AT&T grupa ta rozprowadzała system jako własna wersje systemu, znaną jako Berkeley Software Distribution w skrócie BSD, gdzie podczas swojego 15 letniego funkcjonowania dodała kilka funkcji do systemu operacyjnego UNIX, wśród nich lepsze zarządzanie pamięcią, kontrole procesów, szybki i stabilny system plików (UFS) oraz protokół TCP/IP. Do roku 1989 CSRG napisała od podstaw tak dużą część UNIX'a AT&T, że jedynie od 5 do 10 procent wersji BSD było oryginalnym kodem AT&T, co doprowadziło do wypuszczenia pierwszej "nieobciążonej" wersji znanej jako "Net/1". Krótko później wyszła wersja "Net/2" Po ukazaniu się Net/2 kilka grup ludzi podjęło wyzwanie napisania od zera brakujących procent systemu, wśród nich znajdowali się Bill i Lynn Jolitz , który uzupełnili kod Net/2 dla platformy i386 Pc i wydali tą wersje jako 386BSD przekładając te zmiany UCB. BSD, INC też przyjęła kod Net/2 jako podstawę do stworzenia wersji dla platformy i386 PC, tworząc wersję nazwaną BSD/386, po pierwszej poważnej zmianie kodu nazwa została zmieniona na BSD/OS była to wersją czysto komercyjna. W tym czasie jednakże grupa UNIX System Labs AT&T(odpowiedzialna za markę UNIXa), zaniepokojona dostępnością klonów ich systemu wytoczyła proces sądowy BSDI oraz UCB oskarżając je o naruszenie tajemnicy handlowej UNIX'a. Zgodnie z przyjętym postanowieniem, UCB otrzymała zezwolenie na rozpowszechnianie najnowszej wersji BSD bez niektórych spornych plików. Ta wersja była znana jako 4.4BSD Lite i jest wersją, na której oparte są ze względów prawnych jak i technicznych wszystkie współczesne wersje BSD. Po wypuszczeniu 4.4BSD Lite, CSRG została rozwiązana i jedynie na krótko ponownie połączona, by wypuścić ostateczną wersję BSD 4.4 Lite2. Zauważalny brak zainteresowania dla 386/BSD sprawił że dwie grupy przejęły projekt 386BSD i zaczęły zajmować się jego utrzymaniem, rozpoczynając w ten sposób projekty FreeBSD(http://www.freebsd.org) oraz NetBSD(http://www.netbsd.org) OpenBSD(http://www.openbsd.org) wyłonił się z projektu NetBSD i utrzymuje swoją bazę kodów źródłowych, oraz zestaw celów jako całkowicie niezależny projekt.

CZYM RÓŻNI SIĘ BSD OD LINUXA
Linux jest napisanym, od zera nowym systemem operacyjnym, podczas gdy BSD jest kontynuacją projektu.
Linux ma przewagę nad BSD, jeśli chodzi o użytkowników oraz obsługuje więcej dziwnych urządzeń peryferyjnych niż przeciętny BSD, ale w kwestii pracy w sieci z użyciem protokołu TCP/IP BSD niema sobie równych. Linux jak pisałem jest technicznie tylko jądrem systemu i zawiera w pakiecie inne urządzenia. BSD jest w znacznym stopniu scentralizowana i dostarcza jako swój produkt cały system. Jako sposób gromadzenia aplikacji został wymyślono Kolekcję programów przeniesionych na FreeBSD zwana ports-y. Kolekcja ta jest przenoszoną na inne systemy z rodziny BSD. Główną zaletą kolekcji programów jest także nie polega ona na przechowywaniu lokalnych kopii aplikacji, każdy program zostaje wyposażony w informacje, których system potrzebuje by ściągnąć, odpakować, ewentualnie przystosować do swoich potrzeb oraz utworzyć i zainstalować oprogramowanie. twoim zdaniem jest tylko napisać make install a program z kolekcji wykona całą resztę. HP-UX Firma Hewlett-Packard na swoje komputery napisała swój system operacyjny zwany HP-UX w wersjach od 8.0 do 9.04 system ten był oparty na stylu UNIXa z Berkeley, począwszy od wersji 10.0 oparty został na tylu Systemu V (SVR4). Solaris Solaris obejmuje całe środowisko pracy użytkownika, od systemu operacyjnego UNIX do systemu okienkowego opartego na X11, jak również wiele innych funkcji napisany jest na stacje robocze i serwery Suna.(http://www.sun.com) SVR4 jest to odmiana systemu operacyjnego UNIX. Właścicielem jest Santa Cruz Opertaion Inc. (http:/www.sco.com) jego celem jest połączenie cech UNIX'a BSD z głównym nurtem Systemu V, jak też Sieciowego Systemu Plików SunOS (NFS), nowego ABI POSIX, standardów X/open oraz stanowienie podstawy dla dalszych prac.

Przygotował Krzysztof Różalski